skip to Main Content
Ir jautājumi? Zvaniet: +371 29785779

Kas var reģistrēties patentmaksājumiem?

Patentmaksa ir valsts noteikts vienots fiksēts maksājums, kas ietver iedzīvotāju ienākuma nodokļa un valsts sociālās apdrošināšanas iemaksas par fiziskās personas saimniecisko darbību.

Maksātājs iedzīvotāju ienākuma nodokļa un valsts sociālās apdrošināšanas iemaksu vietā var izvēlēties maksāt patentmaksu, ja fiziskas personas  ieņēmumi pirmstaksācijas gadā nepārsniedz likumā “Par pievienotās vērtības nodokli” noteikto slieksni (4 000 eur 12 mēnešos), kas paredz pienākumu reģistrēties Valsts ieņēmumu dienesta ar pievienotās vērtības nodokli apliekamo personu reģistrā, un ja viņš nenodarbina citas personas,  attiecībā uz šādām saimnieciskās darbības jomām:

1) ādas un tekstilizstrādājumu amatniecība(piemēram, tekstila, ādas un tām radniecīgu materiālu mākslas priekšmetu izgatavotājs (piemēram, šuvējs, drēbnieks, piegriezējs);

2) apģērbu un apavu izgatavošana un labošana, pulksteņu un slēdzeņu labošana, kā arī citi sadzīves pakalpojumi (piemēram, pulksteņmeistars, mūzikas instrumentu skaņotājs, juvelieris,slēdzeņu atslēdznieks, slēdzeņu atslēdznieks, kalējs, kapu/akmens plākšņu izgatavotājs, akmeņkalis, kurpnieks, apavu labotājs, apavu tīrītājs);

3) amatniecības izstrādājumu izgatavošana (stikla izstrādājumu izgatavotājs un apdarinātājs,apgleznotājs, gravētājs un kodinātājs, koka, pinumu un tiem radniecīgu materiālu mākslas priekšmetu izgatavotājs, mūzikas instrumentu izgatavotājs un labotājs);

4) floristika (florists un floristikas speciālists);

5) skaistumkopšanas pakalpojumi (piemēram, frizieris, grimētājs, kosmetologs, kosmētiķis, nagu kopšanas speciālists, parūku meistars, pirtnieks, stilists, vizāžists, tetovētājs, dekoratīvās caurduršanas meistars);

6) fotografēšanas, videoieraksta un audioieraksta pakalpojumi (piemēram, fotogrāfs, mākslas fotogrāfs, kinooperators un audioieraksta operators);

7) privātie mājsaimniecības un mājas aprūpes  pakalpojumi (skursteņslauķis,  logu mazgātājs, zāles pļaušanas un krūmu griešanas pakalpojumu sniedzējs,auklis, guvernants, aprūpētājs, skolēnu pavadonis, privātskolotājs, fizioterapijas speciālists,  fizioterapeits masieris).

Tātad  patentmaksātājs nav PVN maksātājs, nevar pieņemt darbā citus nodarbinātos.

Maksātājs, kas veic saimniecisko darbību un par to maksā patentmaksu, vienlaikus nevar būt mikrouzņēmuma  nodokļa maksātājs.

Pilnu   konkrēto profesiju sarakstu , kurām ir tiesības izvēlēties  vai reģistrēties  kā patentmaksas maksātājam, var skatīt  MK noteikumos nr. 28  .

Patentmaksas apmērs atkarībā no saimnieciskās darbības jomas, par kurām maksātājs var veikt patentmaksu, ir no 50 līdz 100 euro mēnesī.  Maksājuma apmērs tiek noteikts atkarībā no saimnieciskās darbības veida un  diferencēts atkarībā no teritorijas, kurā saimnieciskā darbība tiek veikta.

Var tikt noteikta  arī    samazināta patentmaksa, kuru apstiprina VID ,  ja ir izpildīti šādi nosacījumi:

1) fiziskai personai  ir piešķirta vecuma pensija (tai skaitā priekšlaicīgi);

2)  saimnieciskās darbības ieņēmumi pirmstaksācijas gadā nepārsniedz 3000 euro;

3) fiziska  persona nav arī mikrouzņēmuma nodokļa maksātājs kādā citā uzņēmumā, nenodarbina citas pesonas;

4) fiziska  persona nav algas nodokļa maksātājs   ( precīzāk skatīt Likuma par iedzīvotāju ienākuma nodokli 11.prim10 panta 9.punktu)

Ja patentmaksas maksātājs veic saimniecisko darbību vairākās profesijās, patentmaksas apmēru vienam kalendāra mēnesim nosaka atbilstoši profesijai ar augstāko patentmaksu. Ja patentmaksas maksātājs veic saimniecisko darbību gan Rīgas pašvaldības teritorijā, gan citu pašvaldību teritorijās, patentmaksas apmēru vienam kalendāra mēnesim nosaka atbilstoši teritorijai ar augstāko patentmaksu.

VID metodisko materiālu var iepazīties

×Close search
Meklēt